granQÖverste
 Inlägg: 1528
Registrerad: 01.11.06
Plats: Halmstad
Ålder: 26
|
RE: SFP bloggen..
29-01-2010 16:17 (#7)
Har fixat över mer från stringtable, dvs där all text är. Finns ändå 960 rader kvar att konventera in. Oj oj, vad mycket 
Kanske få ta tillbaka det där om hur omfattande det kommer bli. Men t ex är min tanke att använda ra 145 som den är från OFP. Herrgud, vem orkar bry sig sååå mycket om detaljer 
Så först kopiera in all kod med placeholders och få de funka som de skall och sen in med "senaste" modellerna, i en del fall är det alltså ofp standard som gäller.
Efter det blir det satsa på de som verkar lämpligt, ge dem arma2 features, bumpmaps osv.
men min tanke är att bättre ha lite dåliga uppdaterade enheter, som ändå kanske är roliga, än bara försöka slänga in allt snyggt lull lull.
Cribban skall även börja göra om selection namnen till engelska på Strv 81, strv 104.. hoppas vi kan få fram ett screenshot på den snart. Kodmässigt börjar den bli klar men vi behöver en Ksp39 externt för laddaren till strv 81, strv102, strv104 och ikv91.. så om någon har lust skissa på en sån vore det uppskattat.
|